Reklam


Zorunlu PCR Uygulaması için Bakanlığa Başvuruda Bulunduk
Zorunlu PCR Uygulaması için Bakanlığa Başvuruda Bulunduk

Zorunlu PCR Uygulaması için Bakanlığa Başvuruda Bulunduk
+ -
Reklam

Eğitim çalışanlarına dayatılan, okullarda mesleklerini ifa edebilmek için aşı bilgilerini, aşı olmamış iseler PCR test bilgilerini ibraz etmelerinin istenilmesinin hukukî bir dayanağı bulunmamaktadır. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, idareye bu yönde bir yetki vermediği gibi Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olarak kişinin rızası olmaksızın hem sağlık bilgilerinin istenilmesinin hem de aşılamayı bireysel bir tercih olmaktan çıkarıp zorunlu bir sonuç hâline getirecek dayatmacı idari tasarrufların hukuk devletine yakışmayacağı ortadadır.

Bu doğrultuda eğitim çalışanlarından aşı bilgilerinin veya PCR test sonuçlarının ibrazının istenilmesinin hukuken mümkün olmadığı açıktır. Aynı şekilde söz konusu bilgileri ibraz etmeyen eğitim çalışanlarının herhangi bir idari yaptırıma tabi tutulması da hukuka aykırıdır.

Anayasal ve yasal haklarını kullanarak rızaları olmaksızın tıbbi müdahaleye tabi tutulmak istemeyen, özel nitelikli kişisel veri olan aşı ve PCR test sonuçlarını paylaşmak istemeyen eğitim çalışanlarının, bu nedenle disiplin soruşturması/cezası veya idari para cezası yaptırımına tabi tutulmaları hukuk devleti ilkesinin ve kanunların apaçık ihlalini teşkil edecektir.

Öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın haftada 2 defa PCR testi zorunluluğuna tabi tutulması uygulamasının geri çekilmesini, üyelerimizin bu uygulamaya rıza göstermemesi nedeniyle herhangi bir yaptırım ile karşı karşıya bırakılmamalarını ve üyelerimizin her türlü yasal başvuru haklarını saklı tuttuğumuz hususu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunduk.
Bu haber 91 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI