Reklam
Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Üzerine


Orhan YILMAZ
peyder2019@gmail.com
 
 

Adından da anlaşılacağı üzere okullara yöneticiler 4 yıllığına görevlendirme şeklinde görevlendirilebiliyor. Önceden atama şeklinde atanan yöneticiler bu görevlerinde müktesep hak elde etmiş olduklarından aynı görevde kalabiliyor ve isteğe bağlı ya da 8 yıl çalıştıkdan sonra zorunlu olarak yer değiştirebiliyorlardı. Ancak 14 Mart 2014 tarihinde çıkan kanun ile birlikte bu atama şekli kaldırıldı ve 4+4 şeklinde ikinci görev olarak görevlendirilmeye başlandılar.

Peki bu sistem ne getirdi ne götürdü? Öncelikle ne götürdüklerini sıralayalım. Bu götürdüklerinden sonra geriye bir şey kalmış mı hep beraber bakalım.

Yöneticilerin yönetici olarak atanma hakları ellerinden alındı. Yani asil yöneticilik yerine görevlendirme kavramı getirildi. Üç yıl çalıştıktan sonra il içi yer değiştirme hakları ellerinden alındı. Ancak dört yıl çalıştıktan sonra kendi okuluna ya da başka bir okula tekrar görevlendirme başvurusu yapılabiliyor. Bu sistemin kendi içinde bir handikapı. Zira dört yıl çalıştıktan sonra sadece dört yıllık görev süresi biten yöneticiler başvuru yapabiliyor. Bu da yöneticinin kendi okulunun dışında başka bir okula görevlendirilmesinin önünde bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Yani gideceği okul türünde bir okul bulunmayan ya da puanı yetmediği takdirde bir okula görevlendirilemeyen yönetici boşa çıkıyor ve sistemin dışına çıkıyor. Tekrar sistemin içine dahil olabilmesi için önceden girmiş olduğu sınavlara tekrar girmesi ve en baştan başlaması gerekiyor. Bu durum sadece sistem dışına çıkanlar için değil sistemin içindekiler için de geçerli. Şöyle ki: Sistemin içindeki mevcut yöneticiler yazılı ve sözlü sınavla ya da ek değerlendirme formu ile tekrar görevlendirilmiş olsalar, hatta eğitim yönetimi alanında yüksek lisans ve doktora yapmış olasalar bile yeni getirilen “eğitim yönetimi” sertifika şartı nedeniyle önceki başarılar ve geçmişleri yok sayılarak sistemin içinde kalabilmek için yeni şartları de geçmek zorunda bırakılmaktadırlar. Yani ne yaparlarsa yapsınlar dört yılın sonunda halen yönetici olamamış olarak kabul edilmektedirler. Başarılı olan yöneticilerin başka okullara giderek oralarda da başarılı olmaları istenmektedir. Ancak bu görevlendirme sisteminde başka okul bile bulabilmek çok zordur. Başarısız yönetici kavramı yoktur. Çünkü değerlendirme formuna göre her yönetici alınması gereken asgari puanı almaktadırlar. Ek değerlendirme formunda yöneticinin aldığı eğitimler, hizmet süreleri, akademik ve mesleki deneyimin yanı sıra kurum geliştirme deneyimi, okul geliştirme deneyimi ve ödüller gibi başlıkların altında onlarca değerlendirme kriteri bulunmaktadır.  Her bir bölüme verilmesi gereken azami puan sınırlandırılmıştır. Tüm yöneticiler bu kriterleden asgari puanı zaten rahatlıkla alabilmektedir. Bu da 4+4 sisteminin gereksiz olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu sıkıntıların gerçek çözümü öğretmenlik meslek kanununun çıkarılarak öğretmenliğin kariyer mesleği olmasını, okul ve eğitim yöneticiliğinin ikinci görev kapsamından çıkarılarak profesyonel haline gelmesini sağlayarak olacaktır. Görevlendirme yerine atama yöntemi tercih edilmeli ve 4+4 sistemi yerine isteğe bağlı yer değiştirme ile sekiz yıllık zorunlu yer değiştirme sistemi getirilmelidir.Bu yazı 60 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI