Reklam


MEB Yönetici Seçme Ve Görevlendirme Yönetmeliğine İlişkin Açıklamamız
05.02.2021 tarihli ve 31386 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelikle eğitim kurumlarına yönetici seçme ve görevlendirme yeniden düzenlenmiştir.

MEB Yönetici Seçme Ve Görevlendirme Yönetmeliğine İlişkin Açıklamamız
+ -
Reklam

MEB, 05 Şubat 2021 tarihinde yaptığı değişiklikle “Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği”ni 2004 yılından itibaren 11. Kez değiştirmiş oldu. Yeni yönetmelikte, eski yönetmelikte yer alan pek çok hüküm aynen kalmakla birlikte, birtakım yeni düzenlemeler de getirilmiştir. Burada gözden kaçırılan nokta önceden kazanılmış birtakım hakların yok sayılarak değerlendirmeye alınmaması olmuştur. Bu da doğal olarak daha ilk çıktığı günden itibaren yönetmeliği tartışmalı hâle getirmiştir. 

Yönetmelikte yöneticilik için genel şart olarak konulan eğitim yönetimi sertifikasına sahip olmak” şartı getirilmiştir. Eğitim Yönetimi Sertifikasının kapsamı, içeriği, sertifika programına katılım koşulları, eğitim şekli, ölçme ve değerlendirmesi ve diğer hususlar yönerge ile belirlenir denilmiştir. Halbuki MEB bünyesindeki Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün görev ve yetkilerini düzenleyen 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 312/2 fıkrasında,  “Öğretmenlere verilecek meslek öncesi, meslek içi ve diğer eğitimlere ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle belirlenir.” hükmü yer almaktadır. Bu yüzden "yönerge ile belirlenir" ifadesi hukuka aykırıdır. Ayrıca sertifikasyon programına neden ihtiyaç duyulduğu, mevcut yöneticiler için hangi yenilikler ve gelişmeler getirdiği, program uygulandıktan sonra ne tür kazanımlar elde edilebileceğine dair ortada bulgu veya veri bulunmamaktadır. Eğitim yönetimi alanında ki lisansüstü programları, bir sertifika programından çok daha kapsamlı olduğu halde taslakta yer alan eğitim yönetimi alanında lisansüstü eğitim yapmış olanlar sertifika programından muaf tutulur ibaresi ise mevcut yönetmelikte yer almamıştır. Ayrıca 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde öğretmen ve yöneticiler için lisansüstü düzeyde mesleki gelişim programları hususuna vurgu yapılmıştı. MEB kendi çıkardığı vizyon belgesinde de yazan lisansüstü eğitimlere değil kendi çıkaracağı sertifikasyon programına mı inanmaktadır? MEB, yüz bine yakın yöneticiyi nasıl eğitmeyi planlamaktadır? Bu kendi çalıp kendi söylemekten başka bir şey değildir.

Ayrıca Eğitim Yönetimi Sertifikasının sekiz yıl süreyle geçerli olmasının mantığı ve hukuki gerekçesi anlaşılabilmiş değildir. Eğitim kurumu yöneticiliğinde edinilen bilgi birikiminin, mevcut yöneticilerin görev başında edindikleri kurumsal tecrübenin hiçe sayılıp 8 yıl sonra unutulacağı düşünülerek sadece bir sertifika programının okul yönetimine katkı sağlayabileceğini düşünmek sığ bir düşüncedir. Yıllarca yapılan yazılı sınavlar, sözlü sınavlar, ek-2 yönetici değerlendirme formundaki puanlar, alınan lisansüstü ve hizmetiçi eğitimler yeterli gelmemektedir anlaşılan. MEB’e göre 8 yılda bir alınacak eğitim yönetimi sertifikasıyla ikinci görev alan yönetici olunabileceğine inanmamız mı beklenmektedir?

Yönetmelikte kaldırılacağı konuşulan sözlü sınav uygulamasının uygulanmaya devam etmesi şaşırtıcıdır. Ülkemizde sözlü sınav süreçlerinin hukuka uygun, adil ve objektif bir şekilde yürütülmesi maalesef yapılamamaktadır. Ancak son yıllarda sözlü sınavlarda yazılı sınav puanının aynısı verilmektedir. Bu da sözlü sınav uygulanmasına gerek olmadığını ortaya koymaktadır. Bu hususun durması zaman kaybından başka bir şey değildir.  

Ek-1 ve Ek-2 formlarında, değerlendirmenin yapıldığı yıl ve değerlendirme yapıldığı yıldan önceki dört yıldaki ödüllerin değerlendirmeye alınması, dört yıldan öncekilerin puanlamaya dahil edilmemesi, kazanılmış hakkın ihlali niteliğindedir. Söz konusu belgeler, kişinin meslek hayatındaki başarı ve liyakatini ortaya koyan belgelendirmeler niteliğindedir. Bu belgelerin son dört yılla sınırlandırılması yönetimde devamlılık ilkesine, hukuka ve kanuna aykırıdır. Aynı şekilde daha önce alınmış olan ve hukuki geçerliliği halen devam eden teşekkür, takdir belgeleri ve aylıkla ödüllerin de puanlamaya dâhil edilmemesi önemli bir eksiklik ve hukuka aykırılıktır.

Okul yöneticiliği elbette hem MEB hem de eğitim sistemimiz için çok kritik bir öneme sahiptir. O yüzden eğitim yöneticiliği seçimi ve görevlendirmesi çok önemlidir. Ancak yapılan bu değişiklikler sadece gelen kişilerin keyfine göre yapılan geçici değişikliklerdir. Gerçek ve kalıcı değişiklikler ancak öğretmen strateji belgesinin hayata geçirilmesi, öğretmenlik meslek kanununun çıkarılarak öğretmenliğin kariyer mesleği olmasını, okul ve eğitim yöneticiliğinin profesyonel haline gelmesini sağlayarak olacaktır. Bu şekilde, öğretmenlerimiz ve eğitim yöneticilerinin kişisel, mesleki ve akademik gelişimleri sağlanarak eğitim sistemimiz daha ileriye taşınacaktır.
Bu haber 445 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI